Costa Rica yağmur ormanlarında, Güneş ağaçların arasından çıkmaya başladığında, hemen sarmaşıklar devreye girer. Tüm ağaçların yapraklarına ve dallarına tırmanan sarmaşıklar, bu ağaçların aldığı Güneş’i de zamanla keserler.
Bu, ormanlardaki tüm ağaçlar için böyledir. Akasya Ağaçları hariç…

Akasya ağacı, diğer ağaçlarda olmayan çok özel bir koruma sistemine sahiptir. Karıncalara…

Akasya ağacının üzerinde yaşayan Akasya karıncası isimli bir karınca türü, canları pahasına ağacı korurlar.

Bir sarmaşığın, ağaca ulaşan günışığını engellediğini farkettiklerinde, hemen müdahele ederler. Sarmaşığın dolanmaya başladığı dalı, ya da yaprağı bir araya gelip keser ve atarlar.

Üstelik, bu ağacı sadece sarmaşıklardan korumakla da kalmazlar. Ağacın lezzetli yapraklarının tadına bakmak isteyen çekirgeleri de ısırarak hemen uzaklaştırırlar.

Ağaca karşı üstlendikleri tüm bu fedakarlığın karşılığında, Akasya ağacı onlara mükemmel bir besin sunar. Ağacın nektarı, akasya karıncaları için harika bir besin olduğu gibi aynı zamanda turuncu renkli tomurcukları da akasya karıncaları için vazgeçilmez bir ziyafettir.

Bu tomurcuklar, larvaların büyümesi için gerekli tüm vitaminleri içinde barındıran bir besin paketi gibidir.

Akasya ağacı, karıncalara sadece besin değil aynı zamanda kalacak bir yer de sağlar. Ağacın dikenlerini oyarak kendilerine yuva yapan karıncalar, diğer canlıların saldırısından güvende ve besine en rahat ulaşabilecekleri şekilde yaşarlar.

Karıncalar ile Akasya ağacı arasındaki bu ortak yaşam, çok dikkat çekicidir. 

Bir canlının canı pahasına, bir bitkiyi koruması ve bitkinin sisteminin de bu böcek türünden zarar görmemesi çok büyük bir olaydır.

Normalde yaşayan bir canlının her hangi bir yeri delinse, ve orda bambaşka bir organizma yaşamaya başlasa, bu durumdan söz konusu canlının vücudu çok ciddi olarak etkilenir.

Ancak, akasya ağacı karıncaların dikenlerine açtığı çukurdan hiçbir şekilde zarar görmez. Ve sadece bu karıncaları beslemek adına vücudunda onlara özel bir nektar üretir.

Her iki canlının birbirlerine karşı gösterdiği bu fedakar tavırlar, doğada bir mücadele ve çatışma ortamının değil; güzel insani ilişkiler kurmada hepimize örnek olabilecek bir ahenk ve dayanışmanın olduğunun delilidir.

 Akasya Karıncaları
Da Vinci STI (Da Vinci Science and Technology Institute) bilimin, mühendisliğin ve inovasyonun dünyadaki tüm insanların faydasına olacak şekilde geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuş bir düşünce kuruluşudur.