brain algebraic topology frontiers 1024 BEYNİN 11 BOYUTLU YAPISI

 

Image Credit: Topology concept – Courtesy of Blue Brain Project

Dünya 3 boyutlu filmlere ve 7 boyutlu gösterilere hayret ederken; bilim adamları insan beynindeki ağ yapılarının 11 boyuta kadar çıkabildiğini keşfetti.

Blue Brain Projesi isimli bir ekip tarafından gerçekleştirilen araştırmada,beyin ağlarının oluşturduğu çok boyutlu evrensel geometrik yapılar ve boşluklar araştırıldı. Beyindeki her bir nöronun bir diğer nörona bağlanarak nasıl bir geometrik cisim meydana getirdiğini gündeme getiren araştırmada çok hayret verici bilgiler bulunuyor.

Araştırmaya göre, beyindeki nöronlar arasındaki ağda geometrik bir düzen var. Gruptaki nöron sayısı arttıkça, geometrik cismin boyutu da yükseliyor. Ve, beyin bu şekilde 11 boyutlu yapılar inşa edebiliyor.

İnsan beyninde, her biri farklı bir yöne ağlarını ören, çoklu bağlantılar kuran ve uçsuz bucaksız hücre ağları oluşturan yaklaşık 86 milyar nöron bulunduğu tahmin ediliyor. Ve 3 boyutlu dünyayı algılayabilmemiz için gerekli tüm bu karmaşık işlemler, 11 boyutlu bir işletim kapasitesi ile yürütülüyor.

Cebirsel topoloji yöntemi kullanarak beyinde 11 boyut olduğunu tespit eden araştırma ekibinin başındaki isim Prof. Henry Markram beyindeki bu kompleks yapı ve organize sistem ile karşılaşmasını şu sözlerle tarif ediyor:

“Hayal bile edemeyeceğimiz bir dünya bulduk. Beynin ufacık bir noktasında bile, 7 boyuta çıkabilen bu nesnelerden on milyonlarca var. Bazı ağlarda ise bu yapılar 11 boyuta çıkabiliyor”

Kaynak :

1. https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170612094100.htm

2. Michael W. Reimann, Max Nolte, Martina Scolamiero, Katharine Turner, Rodrigo Perin, Giuseppe Chindemi, Paweł Dłotko, Ran Levi, Kathryn Hess, Henry Markram. Cliques of Neurons Bound into Cavities Provide a Missing Link between Structure and Function. Frontiers in Computational Neuroscience, 2017; 11 DOI: 10.3389/fncom.2017.00048

 

 

 BEYNİN 11 BOYUTLU YAPISI
Da Vinci STI (Da Vinci Science and Technology Institute) bilimin, mühendisliğin ve inovasyonun dünyadaki tüm insanların faydasına olacak şekilde geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuş bir düşünce kuruluşudur.