maxresdefault 300x168 DUMAN DEDEKTÖRÜ KULLANAN YANGIN BÖCEĞİYangın böceklerinin oldukça sıradışı bir özellikleri vardır. Ormanda yangın çıktığında, tüm böcekler yangından kaçarken; yangın böcekleri tam tersi istikamette yani ormana doğru koşar.

Böceğin böyle davranmasının bir sebebi vardır. Yeni yanmış ağaçlar, siyah yangın böceğinin yumurtalarını bırakması için oldukça uygun bir yerdir.

Üstelik, böcek için tehdit olan tüm canlılar yangın sırasında ormandan kaçtığından, yangın böceği ormanda güven içerisinde yiyecek bulabilir, üreyebilir ve yumurtalarını bırakabilir.

Yangın böcekleri ile ilgili bir diğer sıradışı özellik ise; böceğin orman yangınına ulaşmak için kilometrelerce seyahat etmesidir. Peki, yanan ormanları nasıl bulur?

Siyah yangın böceği  (Melanophila acuminata)’nın orman yangınlarının yerini tespit etmekte kullandığı özel bir sistemi vardır. Orta bacaklarının yan tarafında pit yani çukurcuk adı verilen organlar vardır. Bu organlar, orman yangınından çıkan kızılötesi ışınları algılar ve yayılan ışınlar çukurcuk organı üzerinde bir çeşit ısı meydana getirir. Bu sayede böcek, ateşe doğru ilerleyebilir.

Ayrıca; bu böceğin antenleri, adeta bir duman dedektörü gibi çalışarak yangının sonucunda yanan ağaçlardan havaya karışan bazı kimyasal partikülleri de tespit eder ve bu sayede yangının tam lokasyonu tespit edilmiş olur. Detektör vazifesi gören antenleri sayesinde 800 metreden daha uzakta, için için yanan tek bir ağacı bile bulabilir. Böcek, tüm bu özellikleri sayesinde bir orman yangınını yaklaşık 80 kilometre uzaktan algılayabilir. Sadece bu değil, ağaçların çatırdamasını da duyabilir ve olağanüstü hassas sensörlerini kullanarak yanıcı maddeleri de fark edebilir

Araştırmacılar, kara yangın böceğinin yumurtalarını bırakabileceği uygun yeri bulmak için kullandığı yöntemleri taklit ederek orman yangınları için erken uyarı sistemi oluşturacak cihazlar ve robotlar geliştirmeyi planlamaktadır.

Bu canlının özelliklerini daha dikkatli incelediğimizde alevlere programlı algılayıcılar, koku ve duman dedektörleri, yangından etkilenmeyen bir dış zırh gibi birbirini destekleyen ve programlı çalışan birçok sistemi kendi teknolojimize uyarlayabileceğimizi görebiliriz.

 DUMAN DEDEKTÖRÜ KULLANAN YANGIN BÖCEĞİ
Da Vinci STI (Da Vinci Science and Technology Institute) bilimin, mühendisliğin ve inovasyonun dünyadaki tüm insanların faydasına olacak şekilde geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuş bir düşünce kuruluşudur.