cute baby elephant playing brother FİİLLER HAVA TAHMİNİ YAPABİLİR

Yeni araştırmalar, fillerin 150 km uzaklıktan yaklaşarak gelen bir yağmur fırtınasını saptayabilecek güçte radara sahip olduklarını gösteriyor.

Fillerin bu yeteneklerinin kaynağı; mükemmel işitme yetileri… Filler çok düşük frekanslardaki sesleri, hatta insanın duyabildiği aralığın altında kalan frekansları dahi duyabilirler. Bu onların birbirleriyle iletişim kurma yöntemlerinden biridir. Fırtınalar çok düşük frekansta sesler üretirler. İster gök gürlemesi olsun isterse çok az bir yağmur, filler yaklaşan yağmurun işaretlerini tespit edebilirler.

Fillerin yoğun olarak yaşadığı yerlerden biri olan Namibya’da tüm yıl çoğunlukla iklim sıcak ve kurudur. Fakat Ocak’tan Mart’a kadar belirgin yağmurlu bir dönem vardır. Bu süre boyunca, araştırmacılar fillerin yüzlerce km öteden fırtınaları sezdiğini gözlemlemişlerdir. Böylece sürüler gelen fırtınaları karşılamak için yönlerini değiştirebilmektedirler. Bu muhteşem algılama sistemleri sayesinde filler uzun kurak bir mevsimin ardından, yağmurun geldiğini hissederek, ona doğru hareket etmeye başlarlar ve bu da erkenden suya ulaşmalarını sağlar.

 FİİLLER HAVA TAHMİNİ YAPABİLİR
Da Vinci STI (Da Vinci Science and Technology Institute) bilimin, mühendisliğin ve inovasyonun dünyadaki tüm insanların faydasına olacak şekilde geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuş bir düşünce kuruluşudur.