DenizKala GEN TERAPİSİ NEDİR?

Deniz ile Kısa Kısa…

GEN TERAPİSİ NEDİR?

Kalıtsal olarak DNA ile nesilden nesile aktarilan bir cok ozellik vardir. Kalıtsal özellikler bizim fiziki görünüşümüze katkısı olduğu gibi; genlerle birlikte istenmeyen bazı kalıtsal hastalıklar da  taşınabilir. Kalıtsal hastalık dediğimiz şey ise anne-babadan çocuklara ve onların çocuklarına geçen istenmeyen genetik bozukluklardır.

Bu genetik bozuklukları taşıyan ise DNA’nin yapıtaşı olan genlerdir. İstenmeyen genetik hastalıkların nesliden nesile aktarılmasını önlemek icin yapılan çalışmalar ve deneylere “GEN TERAPİSİ” adı verilir. Gen terapisinin amacı; insan yapısındaki genleri tanımak,hangi genin hangi hastalığı ya da özelliği şifrelediği gibi bilgileri ve diğer detaylari edinmektir.

Bir insanda yaklaşık 150.000 gen çeşidi vardir. Bunlarin uzerinde yapilan tüm çalışma ve araştırmalara ise  “HUMAN GENOME PROJECT” yani İNSAN GENOMU PROJESİ adı verilmiştir. Şu ana kadar yapılmış iki çalışma vardir. Biri Parkinson hastalığı, diğeri ise Hemofilidir. Bu çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre; Gen Tedavisi’nin etkili ve hızlı bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır.

Gen Terapisi, bu çalışmalara dayanarak deney alanını geliştirmiş ve hala geliştirmeye devam etmektedir. Fakat bu tedavi oldukça zorludur çünkü bahsi geçen yapılar çok hassas ve üzerinde çalışılması çok küçük ve zor yapılardır. Hedef olarak seçilen hücreye istenilen genin titizlikle transfer edilmesi ve hücre içinde kalıcı olarak kalması sağlanmalıdır.

Son olarak, gen terapisi “Somatik Gen Terapisi” ve “Germline Gen Terapisi” olmak üzere ikiye ayrılır. Somatik gen terapisi kalıtımsal özelliklerin genlerle ele alınması için yapılan yönteme; Germline ise hücrede direk çekirdeğin değiştirilmesi esasına dayanarak yapılan yönteme denir.

İşte gen terapisini sizlere kısaca tanıtmış olduk…

 GEN TERAPİSİ NEDİR?
Da Vinci STI (Da Vinci Science and Technology Institute) bilimin, mühendisliğin ve inovasyonun dünyadaki tüm insanların faydasına olacak şekilde geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuş bir düşünce kuruluşudur.