neda Ghadiriafshar İLAÇ VE BESİN ETKİLEŞİMİNE DİKKAT EDİNNeda’nın Sağlık Dolabı

İLAÇ VE BESİN ETKİLEŞİMİNE DİKKAT EDİN

Normalde vücudumuz için çok yararlı olan bazı besinler ilaç kullandığımızda çok daha zararlı hale gelebilir…..

İlaç kullanımında unutulmaması gereken bazı hususlar vardır; öncelikle kullanılan ilacın prospektüsü okunmalı ve anlaşılmayan noktalar eczacıya danışılmalıdır. Aksi belirtilmedikçe ilaçlar sadece su ile alınmalıdır.

İlaçlar asla alkollü içeceklerle beraber kullanılmamalıdır. Aksi belirtilmedikçe ilaçlar yemek içine karıştırılmamalı ve sıcak içeceklerle beraber alınmamalıdır. Kullanılan ilacın son kullanma tarihine dikkat etmek çok önemlidir.Bir sorunla karşılaşıldığında doktor ve eczacıya mutlaka danışılmalıdır.

Dikkat çekmemiz gereken bir diğer husus da; bazın besinlerin ilaçlarla birlikte tüketildiklerinde etkileşim göstermesidir. Mesela, greyfurt suyu, düzenli alınan ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir. Greyfurt suyu ile ilaç kullanırken doktor tavsiyesi dışına çıkılmaması ve ilacın prospektüsü dikkatli bir şekilde okunması gerekir. Örneğin; kolesterolünüzü düşürmek için statin kullanıyorsanız mutlaka dikkat edin!

Tranklizanlar, alkol ile kullanıldığında tansiyon yükselmesi ve nefes darlığına sebep olurlar.

Bronkodilatörler, kafein, kolalı içecekler, kahve ve kahveli tatlılar ile kullanıldığında kullanılan kafein bu ilaç grubunun etkisini sınırlandırır.

Laksatifler, gaz yapıcı yiyecek ve içecekler (süt, lahana v.b) ile birlikte tüketildiğinde karın kramplarına sebep olurlar.

Antihistaminikler alkol ile etkileşime girdiğinde sersemlik, uyuşukluk ve harekette yavaşlığa sebep olur.

Antiasitler, süt ve süt ürünleri, yüksek posa içeren besinler (karnabahar, yeşil yapraklı sebzeler, pazı, lahana v.b) ile tüketildiğinde sütün içindeki protein mide asidini arttırır, bu yüzden ilaç etkisini azaltır. Yüksek posalı besinlerde ilacın emilimini azaltır.

Monoamin oksidazlar kahve, çikolata, soya sosu, salam, sucuk, kaşar peyniri, şarap, bira, yoğurt gibi mayalanmış ve bekletilerek hazırlanmış besinler ile etkileşime girerse tansiyon yükselmesi, ateş basması, baş ağrısı, terleme, çarpıntı, görme bozukluğu gibi yan etkilere neden olur.

Antibiyotikler / Tetrasiklin Grubu süt ve süt ürünleri ile birlikte alındığında besinlerdeki kalsiyumla birleşerek etkisi azalır.

Antibiyotikler / Penisilin Grubu asitli içecekler, kahve, narenciye suyu, domates gibi besinlerle tüketilirse ilaçların etkisi azalacaktır.

Tiroid ilaçları soya fasulyesi, lahana, Brüksel lahanası, şalgam ile birlikte tüketildiğinde bu besinler tiroid bezini etkileyeceğinden bu yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

Antihipertansifler et suyu tabletleri, meyankökü, tuzlu yiyecekler, kolalı içecekler, hazır paket gıdalarla tüketildiğinde meyankökü ve sodyum kan basıncını, ani tansiyonu arttırarak ilacın etkisini engeller.

Antikoagülanlar koyu yeşil yapraklı sebzeler(Ispanak, lahana, pazı, roka, tere, maydanoz) şalgam, kuşkonmaz, Brüksel lahanası, yeşil çay, yeşil mercimek gibi besinler doğal pıhtılaşma mekanizmasını oluşturan K vitamini içerdiğinden bu grup ilaçların etkisini azaltırlar. Tüketimleri kısıtlanmalıdır.

 

 İLAÇ VE BESİN ETKİLEŞİMİNE DİKKAT EDİN
Da Vinci STI (Da Vinci Science and Technology Institute) bilimin, mühendisliğin ve inovasyonun dünyadaki tüm insanların faydasına olacak şekilde geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuş bir düşünce kuruluşudur.