gökçe İTALYADA FİZİK BAŞKADIRFizik Bilim Mercek Altında

İTALYA’DA FİZİK BAŞKADIR

Yüzyıllar boyunca çeşitli Avrupa uygarlıklarına ev sahipliği yapmış olan İtalya, sahip olduğu kültürel birikimle birçok fizikçinin ufkunu açtı.   Ve bilim dünyasına birçok fizikçi kazandırdı.

Peki kim bu fizikçiler… Hadi hatırlayalım…

Hepimizin yakından tanıdığı Galileo, İtalyan fizikçilerden biridir. Galileo tüy, yaprak gibi cisimlerin yere daha yavaş düşmesinin nedeni olarak geniş yüzeylerinin hava ile sürtünmesi olduğunu gösterdi. Havasız bir ortamda bütün cisimlerin yere aynı hızda düşeceğini iddia etti. O dönemde bu iddiasını kanıtlayacak bir gözlem imkanı yoktu. Ama gelecekte vakum ile yapılan deneyler Galileo’yu doğrulayacaktı.

Torricelli, şöhretli İtalyan fizikçilerinden bir diğeridir ve aynı zamanda bir matematikçidir. Barometreyi bulmasıyla ünlüdür ancak optik alanında yaptığı önemli çalışmalarla da bilinmektedir.

İtalyan fizikçi Laura Maria Caterina Bassi ise; Avrupa’daki bir üniversitede fizik profesörlüğüne atanan ilk kadın olma özelliğine sahiptir. Bassi, Avrupa’da bir üniversitede resmi bir öğretim pozisyon teklif edilen ilk kadın olmuştur.

Luigi Palmieri de atlamayalım… Kendileri, sismografı icat etti.

Özellikle, elektromagnetik indükleme üzerine yaptığı çalışmaları ile ün kazanan İtalyan fizikçi Pietro Blaserna…

Pilin icadıyla tanınan Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta ….

Kas ve sinir hücrelerinin elektrik ürettiğini keşfeden Luigi Galvani ….

Elektrik ve manyetizma arasındaki ilk bağlantıyı kuran Gerolamo Cardano….

Her biri; unutulmaması gereken birer fizikçi.

Nobel ödüllü Guglielmo Marconi’yi de unutmayalım….

Marconi İlk başarılı telsiz telgraf sistemini geliştirdi. Kısa dalga radyo iletişimi üzerine yaptığı çalışmalarla modern uzun erimli radyo yayımcılığının gelişmesini olanaklı kıldığı için, radyonun babası olarak bilinir. Dünyada ilk kez transatlantik radyo iletişimini başaran kişidir. Telsiz telgrafın geliştirilmesine katkıları için, Alman Karl Ferdinand Braun ile birlikte 1909 yılında fizik dalında  Nobel Ödülü ile onurlandırılmıştır.

Umberto Cissotti ise İtalyan matematiksel fizikçi olup, yapışkan sıvılar dinamiğine, sıvıların yayılarak akışları ile katkısız sıvıların hareketleri konularında katkıda bulunmuştur.

1926’da İtalyan Fizikçi Fermi günümüzde Fermi istatistiği olarak bilinen Pauli parçaçıklarının istatistiğini keşfetti.

Bir teorik fizikçi olan Gian Carlo Wick ise Kuantum Alan Teorisi’ne önemli katkılarda bulundu. Wick Teoremi, Wick Daralması önemli çalışmaları arasında yer alır.

Giovanni Ciccotti molekül dinamiği ve istatiksel mekanikte yüzden fazla makalenin yazarıdır. Kısıtlanmış sistemlerde molekül dinamiği için yeni yöntemler üzerinde JP Ryckaert ile çalışmıştır.

Daha buraya adını yazmaya sayfamızın yetmeyeceği nice İtalyan fizikçi…

Hepsinin ortak noktası mı? Bu sorunun yanıtı; İtalyan makarnası olmalı! Karbonhidratların zihin açan bir etkisi var galiba … ?!

Tekrar görüşmek dileğiyle…

 İTALYADA FİZİK BAŞKADIR
Da Vinci STI (Da Vinci Science and Technology Institute) bilimin, mühendisliğin ve inovasyonun dünyadaki tüm insanların faydasına olacak şekilde geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuş bir düşünce kuruluşudur.