160 milyon yıllık dev bir kafadanbacaklıda iki adet mürekkep kesesi bulundu.

İngiltere’de iki yıl önce keşfedilen fosilde melanin pigmenti keşfedildi. Keşfedilen melanin pigmenti, bugünkü mürekkep balıklarındaki melanin pigmenti ile tıpa tıp aynı…

Ulusal Bilim Akademisi Bildiri Kitabı’nın 21 Mayıs tarihli sayısında internet üzerinden yayınlanan çalışma, mürekkep balıklarının Jürasik döneminden beri her zaman bir kaçma yöntemi olarak mürekkep mekanizması kullandıklarını öne sürdü.

Fosildeki melanin pigmenti ise, çok çok iyi bir şekilde korunmuş olarak bulundu.

Mürekkep keselerinden biri, canlıya yapışık vaziyette. Ve bu özelliğe sahip, dünyada keşfedilen tek mürekkep kesesi…

Bulunan melanini, bilim adamları Akdeniz’de sıkça görülen günümüzdeki bir mürekkep balığının ürettiği mürekkep melanini ile karşılaştırdı.

Bu karşılaştırmada, iki melanin türü ile birebir eşleşme elde edildi.

Bu eşleşmeden sonra, bilim adamları farklı yöntemler denedi. Kullandıkları yöntemlerin herbirinin sonucunda tam bir eşleşme elde ettiler.

Genelde hayvan dokularının çoğu proteinden müteşekkil olduklarından, çok çabuk bozulurlar. Milyonlarca yıl sonra, bu nedenle hayvanlardan geriye kalan ya iskeletleri ya da kayaların üzerine çıkmış izleri olur.

Fakat, melanin bir istisnadır. Organik olmasına rağmen, çok çok uzun bir süre boyunca bozulmaya dayanıklı kalabilir.

 160 Milyon Yıllık Melanin Proteini
Da Vinci STI (Da Vinci Science and Technology Institute) bilimin, mühendisliğin ve inovasyonun dünyadaki tüm insanların faydasına olacak şekilde geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuş bir düşünce kuruluşudur.