Bu robot balık sahip olduğu donanımıyla bir sazan balığını aratmayan üç boyutlu hareketler yapabiliyor. Böylece ilk kez bir robotik balık gerçekci bir şekilde otomatik olarak üç boyutlu hareket edebiliyor.

Singapur Ulusal Üniversitesi’ndeki Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği fakültesindeki bir araştırma ekibi bir sazan balığını taklit edebilir düzeyde üç boyutlu hareket kabiliyetine sahip bir robot balık geliştirdi. Bu robotun en öncü özelliği bir otomatik su altı aracı olması (AUV). Araç donanımıyla harız bir vaziyette, istenildiği takdirde özel fonksiyonlar için programlanabiliyor. Örnek vermek gerekirse, arkeoloji gibi gemi enkazlarının kuytu ve köşelerini ya da önceki nesil su altı araçlarının ulaşamayacağı batmış şehirler gibi yerlere ulaşmak için kullanılabilir. Diğer kullanım alanları, askeri kullanım, boru hattı kaçaklarını bulma ve iletişim kablolarını yerleştirme çalışmaları olabilir.

Profesör Xu’nun robot hakkında şöyle diyor:

“Şimdilerde robot balıklarda yaygın olan teknoloji 2D hareketler üzerine. Bu da bu modellerin suya dalmak için uygun olmadığı anlamına geliyor. Bizim modelimiz sahip olduğu yüzgeçleriyle 3D hareketler yaparak suya dalıp çıkma olanağına sahip. Eski model su altı araçları ile kıyaslarsak, daha iyi manevra kapasiteleriyle daha hareketliler. Askeri olarak kullanıldığını varsayarsak, balık robotların düşman tarafından fark edilmesi artık daha zor.”

Balık robotlar geleneksel su altı araçlarına göre daha sessiz ve daha az enerji tüketiyor. Robotu geliştirmek adına üç ay boyunca sazanların gerçek hayat koşullarındaki hareketlerini inceleyen Bay Fan şöyle diyor:

“Sazanlar üzerinde çalışmaya karar verdik çünkü çoğu balık onlar gibi yüzüyor. Balıkların gerçekleştirdiği hareketlerin daha önce matematiksel olarak çevrilmiş hiçbir yazılı örneği bulunmuyordu, bu yüzden sıfırdan başlamak zorundaydık. Bir kamera kullanarak bir sazanın olası tüm hareketlerini kayıt altına aldık ve daha sonra verileri matematiksel formata çevirdik böylece farklı işleticiler kullanarak gerçek hayattaki sazan balığının yer değiştirme hareketlerini robot balığımıza aktarabildik.”

Kaynak: bilim.org’dan alınmıştır.

 3 Boyutlu Yüzebilen Robot Balık
Da Vinci STI (Da Vinci Science and Technology Institute) bilimin, mühendisliğin ve inovasyonun dünyadaki tüm insanların faydasına olacak şekilde geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuş bir düşünce kuruluşudur.