BirkeKoca PERİODONTOLOJİ NEDİR?

Periodontoloji, dişler ve dişlerin etrafında bulunan dokuların sağlık ve hastalıktaki durumlarını inceleyen, bu dokularda meydana gelen hastalıkların teşhisi, tedavisi ve tedavi sonrasında elde edilen sağlığın korunmasını amaçlayan bir diş hekimliği dalıdır.

Sağlıklı bir dişeti genellikle pembe, mat, yüzeyi portakal kabuğu görünümünde, dişlerin arasına doğru bıçak sırtı şeklinde kavis alan bir yapıya sahiptir.

Dişetleri iltihaplandıkça, kırmızı, sıcak, şişkin, parlak, kanamalı bir görünüme dönüşür.

Diş etlerinin (periodontal) hastalıkların birçok bulgusu vardır:

*Dişetlerinde kanamalar,

*Kızarık, hassas, şiş dişetleri,

*Diş dokusundan ayrılmaya meyilli dişetleri,

*Dişetlerinden gelen iltihabi akıntı,

*Dişetinin çekilerek, bıçak sırtı görünümünü kaybetmesi,

*Sallanan, birbirinden uzaklaşan dişler,

*Ağız kokusu.

En önemli sebebi bakteriyel plaktır. Dişlerin üzerinde temizlendikten saniyeler sonra oluşan bir tabaka vardır. Bu tabaka besinlerin ve bakterilerin bölgeye tutulumunu arttırır. Bakteriler temizlenmediği müddetçe gittikçe artarak bakteri plağını oluştururlar. Bu plak yumuşaktır ve fırçalama ve diş ipi ile ortadan kaldırılabilir. Ancak, temizlenemeyen bölgeler, tükürükteki bazı tampon iyonlar ve mineraller katkısıyla kalsifiye olur ve sertleşir. Artık diştaşı (tartar) oluşmuştur ve fırça veya diş ipi ile temizlenmesi olası değildir.

Genellikle diş-dişeti seviyesinde oluşan bu diştaşları, zamanla bölgede cep oluşturur ve dişetinin derin tabakalarına doğru itilirler.

Diştaşı, dişlerinizin görünen ya da dişetinin altında kalarak görünmeyen kısımlarında olabilir. İyi bir diştaşı temizliği ile bunlardan kurtulmak ve bölgeyi rahatlatmak temel tedavi basamağıdır.

Tedavi edimediği müddetçe bölgede ihtihap oluşturmaya ve kanamalı alan meydana getirmeye devam eden diştaşı, zamanla çekilmelere sebep olarak ileriki safhalarda dişlerin tutunduğu kemiklerin erimelerine, dişlerin sallanmalarına ve kaybedilmelerine sebep olabilir.

NELER SEBEP OLABİLİR?

Ailesel yatkınlık: Yaklaşık %30 oranında bir etkisi vardır.

Sigara: Dişetlerinin yumuşamasına ve kan damarlarını daraltarak dişeti beslenmesinin azalmasına sebep olur.

İlaç Kullanımı: Doğum kontrol hapları, anti-depresanlar, kalp ilaçları ağız sağlığınızı etkiler.

Hormonal Değişiklikler: Hamilelik, puberte, menopoz, mensturasyon gibi dönemlerde ağız bakımınıza ekstra dikkat etmelisiniz. Dişetleri bu dönemde yumuşar ve vücut direnci düşüktür.

Stres: Vücut direncini düşürür.

Diş Sıkmak/Gıcırdatmak: Diş ve dişeti arasındaki kuvvetin azalmasına neden olarak periodontal doku yıkımına sebep olurlar.

Kötü Beslenme: Vücudun, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve buna bağlı olarak, enfeksiyonlara sebebiyet verebilir. B vitamini ile dişetlerinin doğrudan alakası vardır.

Diyabet: Şeker hastalarının ağız bakımlarına ekstra özen göstermesi gereklidir.

Kötü yapılmış kuron-köprü ve dolgular da dişetine baskı uygulayabileceğinden bölgeyi travmaya maruz bırakabilirler.

1 150x150 PERİODONTOLOJİ NEDİR? Gingivitis: Dişeti hastalığının en erken aşamasıdır, dişeti çizgisinde plak birimi sonucunda oluşan dişeti iltihabıdır. Fırçalama ve diş ipi kullanılması esnasında dişetleriniz kanayabilir.

Dişeti hastalığının bu ilk aşamasında hasar önlenebilir, çünkü dişi tutan kemik ve bağlı dokuları henüz etkilenmemiştir.

Periodontitis: Bu aşamada, dişlerinizi tutan destek kemik ve lifler geri döndürülemez biçimde hasar görmüştür. Dişeti çizgisinin altında, gıda ve plakları hapseden bir cep oluşmaya başlayabilir.

Diş tedavisi uygulanması ve evde özenli bir ağız ve diş bakımı hasarın ilerlemesini genellikle önleyebilir.2 150x150 PERİODONTOLOJİ NEDİR?

İlerlemiş Periodontitis: Dişeti hastalığının bu son aşamasında, dişleri destekleyen lifler ve kemik hasar görerek, dişlerin sallanmasına neden olabilir. Bu durum ısırma şeklinizi etkileyebilir, dişlerin arasındaki boşluklar açılabilir ve yoğun tedavi ile dişler kurtarılamaz ise, dişlerin çekilmesi gerekebilir.

 

NASIL KORUNULUR?

Düzenli ve etkili, optimum iki dakika süre ile tüm bölgeleri fırçalama, diş ipi, dişlerin arasında boşluk varsa ara yüz fırçası ve ağız gargaralarıyla dişeti hastalıklarından kurtulmanız mümkündür.

 

TEDAVİ

Korunma için geç kalınmış, kanamalar şişlikler başlamışsa dişhekimi tarafından yapılan profesyonel diştaşı temizliği gereklidir. Tüm bölgeler doğru bir şekilde temizlendikten sonra polisaj işlemi denilen diş yüzeyindeki lekeleri çıkarma ve tutunma alanlarını ortadan kaldırma amaçlı bir cilalama uygulaması yapılır.

Optimum diştaşı temizliği süresi 6 ayda birdir.

Durum daha ciddi ise kök düzeltme işlemi yapılabilir. Kök düzeltme, diş köklerindeki düzensizlikleri düzleştirmeye ve burada plak birikimini azaltmaya yarar.

Tedaviden sonra sık sık kontroller yapılmalı, dişhekiminin öğrettiği şekilde ağız bakımına devam edilmelidir.

 PERİODONTOLOJİ NEDİR?
Da Vinci STI (Da Vinci Science and Technology Institute) bilimin, mühendisliğin ve inovasyonun dünyadaki tüm insanların faydasına olacak şekilde geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuş bir düşünce kuruluşudur.