BirkeKoca DİŞ AĞRISI NEDİR? NASIL BAŞA ÇIKILIR?

 Diş ağrısı; dişin çürümesi, minesinin aşınması, dişetlerinin iltihaplanması veya bunlara benzer nedenlerden kaynaklanmaktadır. Genel kanı, diş ağrılarının basit ağrılar olduğu yönündedir ve bu nedenle dayanılmaz hale gelinceye kadar diş hekimine gitmek genellikle ertelenir. Ayrıca yine aynı kanı nedeniyle bilinçsiz ağrı kesici kullanımının ve çeşitli yöntemlerin en sık görüldüğü ağrı çeşitlerinden biridir.

Baş neden diş çürüğüdür. İnsanların %97’sinde çürük diş bulunmaktadır. İhmalkarlık, yeterince iyi temizleyememe gibi sebeplerle ağız içine yerleşen bakteriler şekerli ve unlu yiyecek kalıntıları ile asit oluştururlar bu da dişin koruyucu tabakasını zayıflatarak çürüklere neden olur. İlerlemesi durumunda ise diş ağrısı baş gösterir.

 Dişler hangi sebeplerden dolayı ağrıyabilir?

 • Diş çürükleri (Çürükler, dişteki konumlarına göre diş ve dişetlerinde ağrı yapar.)
 • Dişlerdeki kemik kaybı (Çiğnerken ağrı oluşturabilir.)
 • Diş etindeki iltihaplanmalar (Yanma ve acıma oluşturur.)
 • Yanlış yapılmış protezler, yüksek dolgular.
 • Diş gıcırdatma (Daha çok derinden gelen ağrı oluşur. Geceleri dişler sıkıldığı için sabahları çene kaslarında meydana gelen bir ağrıdır.)
 • Kanal tedavisi (Tedavi bittikten çok sonra bile bazı ağrılar olabilir.)
 • Vücut direncinin düştüğü gribal enfeksiyon gibi durumlar ya da sinüzitin aktif hale geçmesi (Daha çok üst çenenin azı bölgesinde ağrı oluşur.)
 • Gömük dişler (Genellikle yirmilikler çıkarken dişeti ve kulak ağrısına, bazen boğaz ağrısına sebebiyet verir.)

 Soğukta Artan Ağrı – Diş Hassasiyeti

Genellikle sızlama şeklindedir. Bu diş sızlaması keskin, ani ve derindir (bu durum halk arasında diş kamaşması olarak da adlandırılır). İlgili dişte hassasiyet olması, dişte problemlerin baş gösterdiğini işaret eder. Çürüyen dişler, aşınmış dişler, minesinde çatlak olan dişlerde mineyi geçip dentin kanallarına ulaştığı için soğukta artan sızlama şeklinde bir ağrı yapar. Bu aşamada müdahale edilmesi, dişin damar ve sinir paketini kapsayan pulpa dokusuna zarar verilmeden problemin önüne geçilmesini sağlar.

Diş etlerinin çekilmesi de ciddi hassasiyetlere sebep olur. Bunun nedenleri arasında, yanlış fırçalama, sert fırçalama, kötü yapılmış protezler, dişeti iltihapları, metabolizmanın dişeti çekilmesine ve kemik erimesine meyilli olması gibi faktörler bulunur.

 Hassasiyete karşı neler yapılabilir?

Ağız hijyenine dikkat edilmeli, ağzın her bölgesi güzelce temizlenmelidir.

Bir derece daha yumuşak fırçalar tercih edilebilir.

Hassasiyeti önleyen diş macunları düzenli kullanıldıklarında etkin sonuçlar verebiliyorlar.

Asit içeren yiyecek içecekler çok sık tercih edilmemelidir. Zaten zayıflamaya yüz tutmuş mine dokusunu daha da zayıflatabilirler.

Ilık tuzlu su ile yapılan gargaralar şişmiş dişetlerini biraz rahatlatabilir, ılık olması da hassasiyeti azaltabilir. Bu dönemde çok soğuk içeceklerden uzak durmakta fayda var.

Diş hekimine görünülmesi ve bu dönemde müdahale edilmesi önemlidir.

Sıcakla Artan Ağrı – Gece Ağrısı

Problem biraz büyümüştür. Daha derin kırıklar ya da çürükler, zamanla dişin damar ve sinir paketinin bulunduğu pulpa dokusuna yakınlaşmış hatta onu açığa çıkarmış olabilir. Çoğu zaman gece başlayan ya da gece şiddetlenen ağrı uykuya dalamamaya, uykudan uyanmaya neden olabilir. Şiddetli ağrının bilhassa gece oluşmasının sebebi; gece saatlerinde hormonal farklılıklar nedeniyle damarların genişlemesidir. Kök ucundaki iltihap dişte dolaşım bozukluğu oluşturur ve bu durum basınca neden olur. Basınç diş içindeki sinirler üstünde ağrı yapar. Bunun metabolik aktivitenin en düşük olduğu gece saatlerinde kendini göstermesi en olası durumdur.

Bu ağrı günler boyunca sürebilir. Kesinlikle müdahale edilmesi gerekir. Ağrı, şiddetlenmeden ara ara kendini gösterdiği dönemde diş hekimine gidilmeli ve ilk müdahale yaptırılmalıdır. Diş hekimi tarafından diş uyuşturulur, çürük temizlenir ve ihtihaplı olan pulpa alınarak kanal tedavisine başlanır. Bu müdahale ağrıyı kesecektir. Bir sonraki seansa kadar dişin içerisinde ilaç konur ve bölge dezenfeksiyon ve doldurma işlemine hazırlanır.

Bu dönemde şartlar ya da ihmalkarlık yüzünden müdahale edilemediyse ağrı şiddetlenebilir.

Gece Artan Ağrıya Karşı Neler Yapılabilir?

 • Ağrı yüzünden bölgede şişlik oluşmuşsa bölgeye soğuk kompres yapılabilir. Bu sizi biraz olsun rahatlatacaktır.
 • Diş hekimine gitmeden hemen önce hekimi yanıltmamak açısından ağrı kesici alınmamalıdır ancak gidemiyorsanız ve başka çareniz yoksa alabilirsiniz. Bu da kısa sürede etkisini yitirmeye başlayacak ve ağrıya artık ağrı kesiciler etki edemeyecektir..
 • Bölgeyi temizlemeye özen göstermekte fayda vardır. Dişte çürük yüzünden oluşmuş boşluklar varsa diş fırçası ve diş ipi ile gıdalar bölgeden uzaklaştırılmalıdır.
 • Ilık tuzlu su ile gargara yapmak ağrıyı biraz dindirebilir. Aynı şekilde sirkeli su da etkilidir.
 • Bölgede çürük yüzünden oluşan boşluğa, dişetine gelmeyecek şekilde karanfil yağı emdirilmiş pamuk konabilir. Dişetine gelmeyecek şekilde olmasının sbebei dişeti dokusunu tahrip edici özelliği olmasındandır.
 • Alkol ile uyuşturmaya çalışma, alkollü pamuk koyma, alkolle gargara yapma son derece yanlış bir uygulamadır. Bölgeyi tahrip etmekle kalmaz, ağız içinde alkol yanıklarına da sebebiyet verebilir.
 • Bir an önce diş hekimine gitmek en etkili çözümdür.
 • Ayrıca diş hekimi reçete etmediği müddetçe antibiyotik alınmamalıdır. Antibiyotikler ağrıyı kesmez, bu amaçla kullanılması da son derece yanlıştır.
 DİŞ AĞRISI NEDİR? NASIL BAŞA ÇIKILIR?
Da Vinci STI (Da Vinci Science and Technology Institute) bilimin, mühendisliğin ve inovasyonun dünyadaki tüm insanların faydasına olacak şekilde geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuş bir düşünce kuruluşudur.