chondrocladia 191x300 ET YİYEN ARP SÜNGERİ

Sıklıkla birbirinden ilginç ve harika canlılara ev sahipliği yaptığı gündeme gelen, biyolojik yapısının zenginliği ile meşhur Monterey Koyu’nda bugüne kadar hiç farkedilmemiş yeni bir canlı keşfedildi.

Arp süngeri denilen bir sünger türü bulundu. Bu sünger türünün en önemli özelliğiyse; et yiyen bir sünger olması…

Arp süngeri, 37 cm’dir; bu bir sünger için oldukça uzundur. Kendini denize, rizoid adı verilen köklerle tutturur. Her biri, dikey olarak duran dalları besleyen, 1 ila 6 arası pompası bulunur; bu dalların her birinin ucu küçük topçuklarla kaplıdır. Terminal toplar adı verilen bu toplar; aslında bir çeşit sperm paketidir. Bu paketin içerisindeki spermler, suya salınarak; etrafta bulunan diğer arp süngerlerini döller.

Süngerin dallarının ortası, aynı zamanda, yumurtalar için bir büyüme bölgesidir. Spermler yumurtalarla temasa geçtiğinde; bu yumurtalar döllenir ve olgunlaşmaya başlar.

Arp süngerinin yapısı, denizde dolaşan bu spermlerin kolayca kapılmasını sağlayacak şekildedir. Üzeri dikenli teller, kancalar ve sivri alanlarla kaplıdır. Bu özel yapısı nedeniyle, süngerin kolaylıkla avlanmasına da yardımcı olur.

Avını yakaladıktan sonra zar kısmında sarmalar ve bir bütün halinde sindirir. Dalların üzerindeki dikenler bu noktada devreye girer ve yakalanan avı küçük sindirilebilir parçacıklara dönüştürür.

Kaynak: http://www.nature.com/news/new-carnivorous-harp-sponge-discovered-in-deep-sea-1.11789

© Da Vinci Bilim ve Teknoloji Derneği

Bu yazı dernek başkanımız tarafından kaleme alınmış orjinal bir makale olup herhangi bir dernek ya da kuruluşun sayfasında izinsiz olarak ve www.davinci-institute.org.tr ve www.mugekny.com adresleri kaynak gösterilmeden kullanılması telif hakkı ihlali kapsamındadır. 

 ET YİYEN ARP SÜNGERİ
Da Vinci STI (Da Vinci Science and Technology Institute) bilimin, mühendisliğin ve inovasyonun dünyadaki tüm insanların faydasına olacak şekilde geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuş bir düşünce kuruluşudur.