hedgehog closeup.ngsversion.1414442159645 300x168 HARVARD, AMELİYATLARDA KİRPİLERİ MODEL ALIYOR

Kuzey Amerika oklu kirpisi, kolaylıkla içeri giren ancak güçlükle çıkartılabilen dikenleriyle meşhurdur.

Bu kirpinin sırtında, ok görünümüde 30.000 adet diken bulunur. Bu dikenlerin her birinin ucunda ise yaklaşık 800 adet nano boyutta ufak dikenler vardır.

Kirpinin okları, aynı bir tırtıklı bıçağa benzetilebilir. Okun uç kısmında bulunan küçük dikenler, aynı anda bir çok bıçak darbesiyle birlikte deriyi çok kolay ve ağrısız bir şekilde deler ve saplanır. Fakat ok bir kez deriye saplandıktan sonra çıkarması o kadar da kolay olmaz. Çünkü her bir okun ucundaki bu nano- dikenler adeta bir kanca vazifesi görerek deriye takılır ve yapışır.

Boston’daki Harvard Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, oldukça sert olan domuz derisi üzerine bilim adamları önce Kuzey Amerika kirpisinin okunu, daha sonra da bu okla aynı kalınlığa sahip bir iğneyi batırmaya çalışmışlardır. Yapılan deneyde, kirpinin okunun iğneden çok daha kolay bir şekilde deriyi deldiği görülmüştür. Aynı kalınlıktaki iğneyi deriye saplamak için güç kullanmak gerekirken; oku saplanması için %56 oranında daha az enerji harcamak yeterli olmuştur.

Okların bir diğer özelliğinin ise, bıçaklı yapısı sayesinde, saplandığı yerden çıkarılmaya karşı dayanıklı olmasıdır. Boyları 15-20 cm uzunluğunda olabilen okların ucundaki 1 mm’lik alandaki 800 adet nano diken, tüm oku derinin içerisinde tutmaya yeterlidir.

Oklu kirpideki bu detaylı teknoloji, Harvard Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacıların da dikkatini çekmiş ve yeni tıbbi malzemelerin geliştirilmesinde ilham kaynağı olmuştur.

Bilindiği üzere, bir çok ameliyat dikişinde, yarayı tutması için yapıştırıcı özelliğe sahip kimyasallar kullanılır. Fakat, bu kimyasallara hastalar alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Bu önemli keşif sayesinde, kimyasalların yerini uçlarında mikroskopik boyutta dikenler olan iğneler olabilir. Bu iğneler, ağrı hissettirmeksizin kolaylıkla deriyi delebileceği gibi yaranın sımsıkı bir şekilde açılmadan kaynamasına yardımcı olabilir.

Ayrıca bazı büyük operasyonlarda, dikiş yerine deriyi bir arada tutması ve yarayı kapatması için zımba kullanılır. Fakat hem bu zımbaların takılmasında hem de çıkartılmasında, deri aşırı derecede zarar görür. Laboratuarda üretilecek sentetik kirpi dikenleri sayesinde, bu süreç çok daha az meşaketli bir hal alabilir. Kullanılan zımbalara nano boyutta eklenecek sentetik kirpi dikenleriyle, zımbalar hem daha ağrısız bir şekilde takılabilecek hem de çıkartırken normal zımbadan daha az deriye zarar verecektir.

Kaynak: http://www.nature.com/news/barbs-make-porcupine-quills-into-nasty-needles-1.11986

© Da Vinci Bilim ve Teknoloji Derneği

Bu yazı dernek başkanımız tarafından kaleme alınmış orjinal bir makale olup herhangi bir dernek ya da kuruluşun sayfasında izinsiz olarak ve www.davinci-institute.org.tr ve www.mugekny.com adresleri kaynak gösterilmeden kullanılması telif hakkı ihlali kapsamındadır. 

muge HARVARD, AMELİYATLARDA KİRPİLERİ MODEL ALIYOR

 HARVARD, AMELİYATLARDA KİRPİLERİ MODEL ALIYOR
Da Vinci STI (Da Vinci Science and Technology Institute) bilimin, mühendisliğin ve inovasyonun dünyadaki tüm insanların faydasına olacak şekilde geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuş bir düşünce kuruluşudur.