Malzemeler:

 • 3 parça aynalı sertplastik (perspeks)
 • Bir rulo selobant yada maskeleme bantı
 • Ek kopya kağıdı
 • Renkli destek plastik
 • Bir kurşun kalem

Talimatlar:

 1. Üç parça aynalı perpeks alın ve bir üçgen oluşturmak için bunları bantlayın. Katı olduğundan ve selobantın üçgenin dışında olduğundan emin olun.
 2. Kaleydoskopun sonundan küçük üçgenin şeklini kopya kağıdına çıkarın (katlamak için üçgenin etrafına 1 cm lik daha ekleyin)
 3. Kopya kağıdını kaleydeskopun sonuna yerleştirin ve kenarlar katlanabilsin diye köşelerdeki kısımları aynı uzunlukta kesin.
 4. Kopya kağıdını yerine yerleştirin.
 5. Başka bir üçgen çizin fakat bu en sonuncusundan 2cm daha büyük olsun.
 6. Kaleidoskopunuzun içine ne çeşit bir şeffaf plastik koyacağınıza karar verin. Şeffaf kağıdınızın üstüne oturacak küçük parçaları kesin.
 7. Şeffaf kağıtı olan kaleideskopunuzun sonuna renkli plastiği koyun ve bunun üstüne başka bir (daha büyük bir) üçgen şeffaf kağıt ekleyin. Her iki şeffafın arasından hareket ederek plastiklere yeteri kadar alan kalması için ikinci üçgeni en üste bantlayın.
 8. Kaleidoskopunuz bittiğinde kalın karton, keçeli kalem, ışıltı, yada istediğiniz herhangi bir şey kullanarak kapağı istediğiniz şekilde tasarlayıp dekore edebilirsiniz

Continuous Movement Kaleidoscope 500A 300x300 KALEİDOSKOP YAPIYORUZ

Ne Öğreniyoruz ?

Kaleidoskopunuzun içindeki desenler aylanarın üstünden ışıkları yansıtan bir yapıyla yapılmıştır.  Bir tarafın sonuna doğru bakarken, ışık diğer taraftan geçer ve aynalara yansıtılır. Değişken renkler ve desenler iyi yerleştirilmiş aynalardaki simetrik desenler sayesinde oluşur.

 KALEİDOSKOP YAPIYORUZ
Da Vinci STI (Da Vinci Science and Technology Institute) bilimin, mühendisliğin ve inovasyonun dünyadaki tüm insanların faydasına olacak şekilde geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuş bir düşünce kuruluşudur.