Bu eğlenceli kristal aktivitede kristallerin nasıl şekil aldığını keşfedin ve deneyinizi görünümü renkendirmek için gıda boyası ekleyin ve hazırladığınız kristal kar tanenizi harika görünümlü bir dekorasyon olarak saklayın.

kartanesi 300x300 KRİSTAL KAR TANESİ YAPALIM !

Malzeme Listesi:

 • Tel
 • Geniş bir kavanoz
 • Beyaz fitle borusu
 • Mavi gıda boyası (opsiyonel)
 • Kaynamış su (Dikkatli olun veya yetişkin birisinden yardım almanız daha iyi olacaktır)
 • Boraks
 • Küçük tahta çubuk yada kalem

Talimatlar:

 1. Beyaz bir filtre borusu alın ve aynı boyutta üç parçaya bölün. Bu üç parçayı ortadan bükün, büktüğünüz bu şekil tıpkı altı taraflı yıldız gibi görünsün. Oluşturduğunuz şeklin uçlarının aynı uzunlukta olduğundan emin olun.
 2. Filtre borularının üst kısımlarını alın ve diğer filtre borularıyla birleştirin. Küçük tahtadan çubuğunuz yada kaleminizle zıt tarafını bağlayın. Bunu tamamlanmış kar tanenizi asmak için kullanacaksınız.
 3. Kavanozu dikkatlice kaynayan suyla doldurun (bu bölüm için yetişkin birinden yardım almak isteyebilirsiniz)
 4. Her bir kap suya üç çorba kaşığı boraks koyun ama her bir seferde bir çorba kaşığı olarak. Karışım çözünene kadar karıştırın fakat boraksların bir kısmı kavanozun dibine yapışırsa endişelenmeyin.
 5. Eğer kar tanenize mavimsi bir renk katmak istiyorsanız rengini kendiniz belirlediğiniz mavi gıda boyalarından bir miktar ekleyin.
 6. Küçük tahta çubuk yada kalemler kavanozun kenarına yerleşip kar taneleri de boraks çözeltisinin içinde serbestçe dağılana kadar filtre borusu kartanelerini kavanoza koyun.
 7. Kar tanesini bir gece bırakın ve sabah olduğunda kristal kaplı bir kar tanesi bulacaksınız! Bu evinizde duvara asıp arkadaşlarınıza göstereceğiniz harika bir dekorasyon olacaktır.

3 Boyutlu Kristaller ile Ne Öğreniyoruz ? 

Kristaller yinelenen bir kalıpta oluşan moleküllerdir ve her üç boyutta da uzanırlar. Boraks aynı zamanda borat olarak bilinmekte ve genelde suda kolayca çözünen renksiz beyaz bir toz şeklinde bulunmaktadır.

Boraksı kaynayan suya attığınızda eğer soğuk su da ekliyorsanız yapabildiğinizden daha fazla boraks çözünmüş olur. Bunun sebebi ılık su moleküllerinin daha hızlı ilerleyip etrafa daha çok yayılması boraks kristallerinin çözünebilmesi için daha fazla alan açması sebebiyledir.

Solusyon soğuduğunda, su molekülleri birlikte daha yakın hareket eder ve o kadar fazla miktar boraks solusyonu tutmaz. Kristaller birbirlerinin tepesinde oluşmaya başlar ve siz daha fark etmeden önce bitmiş kar tanesi kristalleriniz hazırdır.

 KRİSTAL KAR TANESİ YAPALIM !
Da Vinci STI (Da Vinci Science and Technology Institute) bilimin, mühendisliğin ve inovasyonun dünyadaki tüm insanların faydasına olacak şekilde geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuş bir düşünce kuruluşudur.