Çok basit ekipmanlar kullanarak, öğrencilerinize lav lambası yaptırabilir ve ilköğretim sınıflarınızda yağ ve suyun birbirinden farklı hareket ettiğini gözlemleyebilmelerini sağlayabilirsiniz.

Bitkisel yağ, gıda boyası, Alka-Seltzer ve kimyasal reaksiyonlar yapabilmek için bir şişe ile etrafta gerçek bir lav lambası gibi hareket edecek renkli toplar gibi basit ekipmanlar kullanabilirsiniz

500893805 56a12ff33df78cf772683fb5 LAV LAMBASI İLE TEMEL KİMYA

 

Malzeme Listesi: 

 • Su
 • Temiz bir plastik şişe
 • Bitkisel yağ
 • Gıda boyası
 • Alka-Seltzer ( yada köpüren başka tabletler)

Talimatlar:

 1. Plastik şişeyi çeyreği dolacak kadar doldurun (şişeyi doldururken etrafa hiçbirşey dökülmesin diye huni kullanmak isteyebilirsiniz)
 2. Şişe neredeyse dolana kadar bitkisel yağ ile doldurun
 3. Yağ ve su birbirinden ayrılana kadar bekleyin.
 4. Şişeye oniki damla gıda boyası damlatın (istediğiniz rengi seçebilirsiniz).
 5. Gıda boyasının yağ yüzeyinden geçip suyla karışmasını izleyin.
 6. Bir adet Alka-Seltzer tabletini küçük parçalara (yaklaşık 5 ila 6) bölün ve birini şişeye atın, herşey biraz çılgınca olmaya başlamalı, gerçek bir lav lambası gibi!
 7. Köpüklenme durduğunda, Alka-Seltzer’in böldüğünüz diğer bir parçasını atın ve gösterinin keyfini çıkarın!

Bu deneyle ne öğreniyoruz?

Eğer yağ ve su deneyini denediyseniz bu ikisinin tam olarak karışmadığını bileceksiniz. Şişeye koyduğunuz yağ ve su sıvı yağ üstte kalacak çünkü sıvı yağın sudan daha düşük bir yoğunluğu vardır. Gıda boyası sıvı yağdan geçer ve zeminde suyla karışır. Bu karışıma attığınız Alka-Seltzer tableti küçük baloncuklar içindeki karbon dioksit gazını serbest bırakır ve içine katılır. Gaz tepesine ulaştığında dışarı çıkar ve renkli su aşağı iner. Alka-Seltzer in bu şekilde köpürmesinin nedeni sitrik asit ve karbonat (sodyum bikarbonat) içermesidir, bu iki madde sodyum sitrat ve carbon dioksit gazı (bunlar renkli suyu şişenin başına taşıyan baloncuklardır) oluşturmak için suyla reaksiyona girerler. Şişeye daha fazla Alka-Seltzer eklemek reaksiyonun devam etmesini sağlar bu sebeple eğlenceli lava lambasından daha çok zevk alabilirsiniz. Daha sonra bunu bir başkasına göstermek isterseniz yalnızca şişeyi bir kapakla kapatın ve daha fazla ihtiyacınız olduğunda daha çok Alka-Seltzer ekleyin. Tüm Alka-Seltzerinizi bitirdiğinizde, bu deneyinizi sıkıca kapatılmış bir şişe kapağı ve şişeyi geriye doğru aşağı yukarı çevirerek tek bir adımda da gerçekleştirebilirsiniz.

 LAV LAMBASI İLE TEMEL KİMYA
Da Vinci STI (Da Vinci Science and Technology Institute) bilimin, mühendisliğin ve inovasyonun dünyadaki tüm insanların faydasına olacak şekilde geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuş bir düşünce kuruluşudur.