Çocuklar için eğlenceli olan bu bilim deneyinde siyah ışık yardımıyla parıldayan su yapın.

Tonik normal ışıkta çok garip durmaz fakat siyah ışık altında baktığınızda ne olur? Fosforlu kalemden çıkan boya aynı şeyi yapar mı? Evde yapabileceğiniz bu ilginç deneyde bunun ne olacağını ve nasıl olacağını keşfedin.

065da227a6c3cd4bcc7a0b9fc2e776c7941ca258 PARILDAYAN SU YAPALIM

 

Malzeme Listesi:

  • Siyah bir ışık (Bunu Bahous gibi yerlerde bulabilirsiniz)
  • Tonik yada fosforlu kalem.
  • Deneyi yapabilmek için karanlık bir oda.

Talimatlar:

  1. Eğer fosforlu kalem kullanıyorsanız dikkatlice kırıp açın, keçeyi atın ve birkaç dakika az bir miktar suda bekletin.
  2. Karanlık bir oda bulun.
  3. Siyah ışığı açın suyunuzun yanına koyun, nasıl görünüyor?

Kısa Açıklama:

Siyah lambanızdan gelen Ultraviole (UV) fosfor adındaki bu maddeleri hareketlendiren şeydir. Tonik ve fosforlu kalemdeki boya fosfor içerir ve bu UV ışığını (bu ışığı göremeyiz) görülür ışığa çevirir.  Siyah bir ışık yaktığınız için suyumuz karanlıkta parıldar. Siyah ışıklar adli bilimde, artistik performanslarda, fotoğrafçılıkta, banknotların ve antikaların tastik edilmesinde, ve daha başka bir çok alanda kullanılır.

Detaylı Açıklama:

Siyah ışık (aynızamanda UV yada ultra viole olarakta bilinir) elektromanyetik tayfın bir bölümüdür. Elektromanyetik tayf aynızamanda kızılötesi, X-ışını, görülür ışık (insan gözünün görebildiği) ve elektromanyetik radyasyonun başka türlerini içerir.

Kullandığınız siyah ışık gibi ışıklar nesneleri aydınlatabilen objelere ve fosfor içeren maddelere ışık yayar.  Fosfor radyasyondan etkilendiğinde ışığı yayan (lüminesans) özel bir maddedir. Siyah ışık altında suyunuz parıldar çünkü fosfor içerir. Eğer fosforlu bir kalem kullandıysanız sonrasında UV ışını kalemin boyasında fosforla reaksiyona girer. Eğer tonik kullandıysanız UV ışığı tonikte bulunan kinin adındaki bir kimyasalla reaksiyona girer.

Üç farklı çeşit lüminesans vardır, ve bunlar floresan (bu deneyde kullanılmıştır, sadece siyah ışık yandığında parıldar), fosforlanma (florasana benzerdir fakat siyah ışık kapatıldıktan sonra bile parıldamaya devam eder), kemilüminesans (lazer çubuğu oluşturmak için kullanılır), biyolüminesans (yaşayan organizmalardan) ve başka birçoğunu içerir.

 PARILDAYAN SU YAPALIM
Da Vinci STI (Da Vinci Science and Technology Institute) bilimin, mühendisliğin ve inovasyonun dünyadaki tüm insanların faydasına olacak şekilde geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuş bir düşünce kuruluşudur.