neda Ghadiriafshar PROBİYOTİKLERİN BAĞIRSAKLARIMIZ İÇİN ÖNEMİ

Neda’nın Sağlık Dolabı

PROBİYOTİKLERİN BAĞIRSAKLARIMIZ İÇİN ÖNEMİ

Bağışıklık sisteminin önemli unsurlarından biri olan bağırsakların ve bağırsakların en büyük desteği probiyotiklerin hayatımızdaki yeri ve önemini biliyor musunuz?

Probiyotik, “yaşam için” anlamı taşıyan, Yunanca kökenli bir kelimelidir.

Probiyotikler, vücudu zararlı mikroorganizmalardan koruyan, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan, organizmamızla dost, canlı bakteriler anlamına gelir. Canlı mikroorganizma içeren yiyeceklere de “probiyotik yiyecekler” denir.

Probiyotiklerin prebiyotiklerle karıştırılmaması gerekir. Prebiyotikler, probiyotik bakterilerin canlı kalabilmesi için gerekli olan besinlerdir. İkisini bir arada içeren yiyeceklere de “sinbiyotik besinler” denir.

Anne karnında bulunan çocukların bağırsak floralarında hiçbir mikrop bulunmaz. Doğum anından itibaren anne sütü ile beslenen çocukların florası genişler ve probiyotik canlılar bağırsaklarına yerleşmeye başlar. Bebeğin anne sütüne devam etmesiyle bağırsak florasındaki probiyotik korunmuş olur.

Yetişkin bireylerde probiyotikler kalın bağırsaklara yerleşirler. Sindirim sistemine, mide ve ince bağırsaklara yerleşmezler. Besinlerle alındıktan sonra mide asidi ve safra tuzlarından etkilenmeden kalın bağırsağa kadar canlı bir şekilde kalabilirler.

Yararları Nedir?

Probiyotik bakteriler, sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilidir. Bazı yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırır. Yine bağışıklık sistemi üzerinde, deri enfeksiyonları ve bazı kanser türlerinin önlenmesinde yararları vardır.

Probiyotik bakteriler, dışarıdan gelen zararlı bir bakteriyi bağırsak florasında tüketerek veya onun bağırsakta emilmesini engelleyerek ya da bağırsak florasının asit ortamını değiştirerek, dışarıdan gelen zararlı maddelerin orada çoğalmasını engeller.

Probiyotiklerin; diyabet, kalp hastalığı, hipertansiyon, obezite gibi hastalıkların önlenmesinde etkili olduğuna dair bazı çalışmalar sürüyor. Koruyucu olduğuna ve probiyotiğin birlikte alındığı yiyeceğin de faydalı olduğuna dair çalışmalar var. Probiyotik bakterilerin deri ve göz sağlığı üzerinde, mide, bağırsak gibi kanser türlerinin önlenmesinde etkili olduğu biliniyor. Kolit hastalığı, kısa bağırsak sendromunda da etkilidirler.

 

 

 PROBİYOTİKLERİN BAĞIRSAKLARIMIZ İÇİN ÖNEMİ
Da Vinci STI (Da Vinci Science and Technology Institute) bilimin, mühendisliğin ve inovasyonun dünyadaki tüm insanların faydasına olacak şekilde geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuş bir düşünce kuruluşudur.