lungs 1 300x157 SİGARA GENLERİNİZİ BOĞUYOR

Yeni yapılan bir araştırmaya göre; sigara, yanlızca kıyafetleriniz ve tırnaklarınız üzerinde kötü bir koku bırakmakla kalmıyor. Tütün kullanımı, kanser riskini arttırdığı bilinen genetik aktiviteyi de etkiliyor.

Tütün maddesi, genlerin işlevlerini etkileyen kimyasal bileşenlerle, DNA’mıza bağlanarak belirli genleri açıyor ve belirli genleri kapatıyor ve böylece bazı genlerin gereğinden daha fazla çalışmasına neden olarak kanseri tetikliyor.

Human Molecular Genetics dergisinde yayınlanan ve 374 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, sigara içen kişilerin genlerinde tütün kullanımı nedeniyle kaynaklanan bozulmalar ve değişiklikler olduğunu gösteriyor. Bu genetik değişiklikler, sigara içen kişilerin DNA’larının 20 farklı bölgesinde görülüyor ve bu bölgelerdeki genetik aktivitenin hızlanmasına neden olarak, genlerde kodlu olan verileri aşırı yükleyerek genlerimizi boğuyor.

Sigaranın genler üzerindeki etkisi o kadar büyük ki, sadece bir kişinin DNA’sındaki bozulmaya bakarak sigara içip içmediğini söylemek bile mümkün.

Üstelik bu etki; sadece kansere neden olmakla da kalmıyor. New England Tıp Dergisi’nde bu Perşembe günü yayınlanan yine bir başka araştırma sonucuna göre, aynı zamanda insanın ömründen en az 10 yıl da azaltıyor. Yapılan araştırmaya göre, kadınların ömründen 11 yıl, erkeklerinden ise 12 yıl sadece sigara kullanımı nedeniyle azalıyor.

40 yaşından önce sigarayı bırakanlarda, sigara kullanmaya devam etmeleri halinde karşılaşacakları sağlık riskleri %40 oranında azalıyor. 30 yaşından önce bırakanlarda ise, ciğerler kendini yenileyebiliyor ve hiç sigara içmemiş bir insan gibi yeniden sağlığına kavuşabiliyor.

Sigaranın diğer bilinen zararları ise şöyle:

  •  Koroner kalp hastalığıı4 kat arttırıyor
  •  2 ila 4 kat kadar felci tetikliyor
  •  Erkeklerde akciğer kanseri riskini 23 kat arttırıyor
  •  Kadılarda akciğer kanseri riskini 13 kat arttırıyor
  •  Kronik Akciğer hastalıklarından ölümü ise 13 kat kadar attırıyor.

Kaynaklar: http://news.sciencemag.org/sciencenow/2012/12/smoking-smothers-your-genes.html?ref=wp

© Da Vinci Bilim ve Teknoloji Derneği

Bu yazı dernek başkanımız tarafından kaleme alınmış orjinal bir makale olup herhangmuge SİGARA GENLERİNİZİ BOĞUYORi bir dernek ya da kuruluşun sayfasında izinsiz olarak ve www.davinci-institute.org.tr ve www.mugekny.com adresleri kaynak gösterilmeden kullanılması telif hakkı ihlali kapsamındadır. 

 SİGARA GENLERİNİZİ BOĞUYOR
Da Vinci STI (Da Vinci Science and Technology Institute) bilimin, mühendisliğin ve inovasyonun dünyadaki tüm insanların faydasına olacak şekilde geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuş bir düşünce kuruluşudur.